top of page

Stigma okolo mužského duševného zdravia a ako ju odbúrať

Výskum duševného zdravia je nevyvážený. Články sa často sústreďujú na deti a ženy. Dáta o mužoch sú tak zanedbané. To vedie k nesprávnemu presvedčeniu, že muži sú odolnejší voči psychickým problémom a nemôže ich postihnúť depresia, úzkosť alebo vyhorenie. Pravda je však oveľa komplexnejšia.

Duševné zdravie mužov

Aj muži prežívajú životné ťažkosti, či rôzne duševné poruchy. To však nezapadá do stereotypov o „silnom mužovi", ktorý si nedovolí prejaviť slabosť a pokračuje v živote ďalej. Takéto predstavy „mužnosti” bránia pánom v hľadaní pomoci. Navyše, sú nereálne, pretože trápenie sa z ľudí len tak nevytratí a nevyriešené duševné problémy ostávajú v podvedomí po celý život.


Muži sa preto často izolujú a zatajujú svoje problémy, čím sa ich stav zhoršuje. Miesto rozhovorov so svojimi blízkymi a terapiami, nachádzajú podporu v alternatívnych možnostiach. Napríklad v alkohole, fyzickej práci a športe.

To vychádza z malého množstva výskumu, ktorý sa sústreďuje na mužské duševné zdravie. Takéto články zbierali informácie prostredníctvom rozhovorov s malými skupinami pánov v strednom veku.


Prečo je dôležité hovoriť o duševnom zdraví mužov?


  • Tradičné priateľstvá medzi mužmi často neponúkajú vzájomnú podporu a zdieľanie emócií. Toto vedie k nedostatku hlbších konverzácií o pocitoch. Vyplýva to tak zo štúdie z American Journal of Men´s Health, kde viacerí muži boli odsúdení svojimi priateľmi za reči o svojom duševnom zdraví. Emočná podpora nemala v týchto vzťahoch miesto. Prispieť finančne, alebo pomôcť iným fyzickým (materialistickým) spôsobom, však dotyční nemali problém. 


  • Spoločenská stigma okolo duševných chorôb je pre mužov obzvlášť silná. Boja sa odsúdenia a straty „mužskej” identity, ak priznajú svoje problémy pred inými mužmi. Preto je mnoho vzťahov medzi mužmi založených na práci, športe, zábave a pod. Zaujímavé je, že mnoho mužov vedelo rozprávať o svojich pocitoch so svojimi manželkami, či ženami, všeobecne. Viacerí skúmaní páni prezradili, že "také" rozhovory od dám očakávajú a prispôsobia svoju emočnú inteligenciu. Nejde teda o neschopnosť rozprávať sa. Je to o očakávaniach, individuálnych a spoločenských.


  •  Pokiaľ páni vytesňujú svoje duševné zdravie, tak sa o ňom nič nenaučia. Nedostatok vzdelania často viedol ku používaniu látok ako alkohol, pocitu zúfalosti a zhoršenej sebezáchove.



Ako zlepšiť duševné zdravie pánov?


  • Je dôležité, aby páni povzbudzovali ďalších mužov. Aby sa otvorene rozprávali o svojich pocitoch a problémoch. Stačí povedať “môžeš mi povedať čokoľvek, sme predsa kamoši” alebo pozvať niekoho na workshop o zvládaní stresu. Presne tak. Mnohí páni v článkoch sa bránili terapii, ale prejavili záujem o tzv. “stress management”.


  • Je nutné spochybňovať stereotypy o mužnosti a zdôrazňovať, že sila a odolnosť spočívajú aj v prejavovaní zraniteľnosti a hľadaní pomoci. Môžeme to dosiahnuť tým, že si priznáme fakty. Rola chladného muža – činiteľa - určite hrala niekedy v minulosti dôležitú rolu. Napríklad ak páni museli uživiť seba a svoje rodiny, pretože ženy nemali rovnaké práva a možnosti. Tie časy sú však za nami a cesta k rovnorodosti je jedine cez búranie stereotypov. Ženských aj mužských.


  • Je dôležité šíriť osvetu o duševnom zdraví medzi mužmi a chlapcami. To im pomôže pochopiť dostupné možnosti. To zahŕňa aj online platformy, krízové ​​linky a podporné skupiny. Ľudia, ktorým rozprávanie spôsobuje príliš veľké nepohodlie, môžu vždy napísať list a podať ho niekomu blízkemu.


Duševné zdravie mužov je dôležitou témou, ktorej sa treba venovať. Vo výskumných strediskách, aj domácnostiach. Spoločným úsilím môžeme prekonať stereotypy a vytvoriť bezpečné prostredie.

Prostredie, v ktorom sa muži nebudú báť vyhľadať pomoc a starať sa o svoje duševné zdravie. Prostredie, v ktorom sa muži nebudú báť prejaviť zraniteľnosť a svoje pocity. Prostredie, v ktorom sa muži nebudú odvolávať na alkohol, sociálne média a zlé vzory. Pretože problémy zažívame všetci, bez ohľadu na vek, pohlavie, či pôvod. A vieme ich vyriešiť. Preto rovnorodosť prospeje všetkým.


Autor:

Jozef Hempfinger


 

Zdroje:

Oliffe et al., 2013 - Faux masculinities among college men who experience depression

McKenzie et al., 2018 – Masculinity, Social Connectedness ... Patterns in Practice

Oliffe et al., 2014 – Beyond workers‘ compensation ... Out of Work


8 views0 comments

Comments


bottom of page