top of page

Menštruácia: fakty, mýty a PMS

Updated: Mar 30

Vedeli ste, že menštruácia nie je len o krvácaní? Čo sa vlastne deje v tele ženy počas tých pár dní v mesiaci? Poďme spolu objaviť tajomstvá menštruácie a získať pohľad na tento zaujímavý a dôležitý aspekt ženského zdravia. 


Bolesť brucha, bolestivá menštruácia

Kedy a ako začína tento cyklus?

Menštruácia, známa aj ako menštruačný cyklus, je jedným z najdôležitejších aspektov ženského tela. Menštruácia obvykle začína medzi 12. a 14. rokom života. Môže to však byť individuálne a môže nastať aj skôr alebo neskôr. 


Príznaky príchodu menštruácie môžu byť: 

  • Rast prsníkov: Vývoj prsníkov môže byť jedným z prvých viditeľných znakov blížiacej sa menštruácie. 

  • Zmeny v náladách: Emocionálne zmeny a výkyvy nálad môžu byť sprevádzané začiatkom menštruácie. 

  • Zvýšený výtok: Zvýšený vaginálny výtok môže byť príznakom, že menštruácia je na ceste.

  • Bolesť v podbrušku: Menštruačná bolesť, ktorá sa niekedy nazýva aj menštruálna kolika, môže predchádzať samotnému krvácaniu. 

  • Zmeny hmotnosti a rast výšky: Zmeny v telesnom profile a výške môžu byť súčasťou puberty. 


Pre väčšinu dievčat je príchod menštruácie dôležitým krokom v ich dospievajúcom živote. Je to znak toho, že ich telo je pripravené na vytvorenie nového života. Spolu s menštruáciou prichádzajú aj nové otázky a zážitky, a práve na ne sa pozrieme v tomto článku, ktorý bude odhaľovať tajomstvá menštruácie a vysvetľovať, prečo môže PMS ovplyvňovať životy mnohých žien. 


PMS a jeho miesto v našom článku: 

Okrem samotného menštruačného krvácania, je tu ešte jedna téma, ktorá sa nedá jednoducho prehliadnuť - PMS, predmenštruačný syndróm. PMS môže prísť so zmenami nálad, fyzickými symptómami a emocionálnymi výkyvmi. 


Ako to súvisí s menštruáciou a prečo sa to deje? 

Predmenštruačný syndróm, známy skratkou PMS, je súbor fyzických a emocionálnych symptómov, ktoré sa môžu objaviť pred nástupom menštruácie. Tieto symptómy môžu zahŕňať bolesti hlavy, citlivosť prsníkov, náladové zmeny, úzkosť, depresiu či únavu. 


Prečo môže PMS tak výrazne ovplyvňovať životy mnohých žien? 

Jedným z dôvodov je komplexná interakcia hormónov, najmä estrogénu a progesterónu, ktoré sa menia počas menštruačného cyklu. Tieto hormóny majú výrazný vplyv na náladu a pocity. Okrem toho sa menštruácia často spája s bolesťami a nepohodlím, čo môže zvýšiť úroveň stresu. Niektoré ženy môžu PMS vnímať len ako nepríjemné obdobie so zmeneným správaním a emocionálnymi zmenami, kým iné môžu trpieť závažnejšími symptómami, ktoré obmedzujú ich každodenný život. Rozpoznanie PMS a jeho príčin môže ženám pomôcť lepšie porozumieť svojim emocionálnym a fyzickým reakciám na menštruáciu. 

Existujú rôzne spôsoby, ako zmierniť symptómy PMS, vrátane zmeny životného štýlu, stravy, cvičenia a lekárskej starostlivosti. Preto, pochopenie PMS a jeho vplyvu na životy žien je dôležité pre vytvorenie lepšieho zdravia a pohody v období menštruácie. 

Čo je to menštruácia?

Neexistuje žiadna tajomná kniha, ktorá by nás pripravila na menštruáciu - to je čas v živote každej ženy, kedy jej telo prechádza úžasnými a záhadnými zmenami. Je to obdobie, ktoré je vo výskume ešte stále dosť nepreskúmané, a preto by sme sa mohli spoločne ponoriť do tejto fascinujúcej témy. 


Čo sa vlastne deje počas menštruácie? 

Menštruácia, známa aj ako "menštruačný cyklus," je prirodzený proces, ktorý sa deje v tele ženy. Hlavnými aktérmi sú vajíčko, maternica a hormóny. 


Ale čo sa deje presne v tele počas tých pár dní? 

Poďme si to rovno povedať - menštruácia je viac, ako iba krvácanie. Je to zložitý tanečný proces regulovaný hormónmi. 


Fázy menštruačného cyklu: 

1. Folikulárna fáza

Začína prvý deň menštruácie a trvá až do ovulácie. Je to tvorba vajíčka a jeho cesta smerom von z vaječníkov. 

2. Ovulácia

V polovici cyklu je vajíčko pripravené na oplodnenie a je uvoľnené z vaječníka. 

3. Luteálna fáza

Po ovulácii sa telo začína pripravovať na prípadnú tehotnosť. Ak k oplodneniu nedôjde, začne sa menštruácia. 


Prečo krvácame? 

Menštruačné krvácanie je vlastne zahusťovanie krvi a tkaniva, ktoré bolo pripravené na prípadnú tehotnosť. Maternica sa snaží zbaviť nevyužitého materiálu. 


Zaujímavý fakt: Početné štúdie ukazujú, že ženy s rovnakým menštruačným cyklom môžu mať s rovnako "normálnym" krvácaním rôzne množstvá krvi. Pre niektoré ženy môže byť jeden tampón denne dostatočný, zatiaľ čo iné potrebujú silnejšiu ochranu. Zaujímavé je, že menštruačné krvácanie nie je vždy rovnaké. Jeho farba, konzistencia a množstvo môžu kolísať počas jedného cyklu aj medzi rôznymi cyklami. Väčšina žien zvykne krvácať po dobu 3 až 7 dní. 

Mýtus a omyly o menštruácii: 

  • Menštruácia je len o krvácaní: Menštruácia zahŕňa celý menštruačný cyklus a nie je len o samotnom krvácaní. 

  • Bolesť nie je nevyhnutná: Niektoré ženy nezažívajú vôbec žiadne bolesti, zatiaľ čo iné môžu trpieť bolesťami. Bolesť by sa nemala považovať za nevyhnutnú súčasť menštruácie a existujú rôzne spôsoby, ako ju zmierniť. 

  • Menštruácia nie je len "ženský problém": Spoločnosť často stavia menštruáciu do zvláštnej kategórie, ale je to prirodzený proces, ktorý ovplyvňuje mnoho žien i mužov v ich živote. 


Menštruácia je komplexný a fascinujúci proces, ktorý by nemal byť tabu. Poznanie svojho tela a menštruačného cyklu môže pomôcť ženám lepšie pochopiť svoje zdravie a pohodu. Dúfame, že tento článok vám poskytol užitočné informácie a zároveň vás inšpiroval k otvorenejšiemu a zdravému rozhovoru o menštruácii.


Autorka:

Jana Fedorová


 

Zdroje

Tento článok využíva informácie a poznatky z viacerých spoľahlivých zdrojov, vrátane: 


The American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG): www.acog.org - ACOG poskytuje ucelené informácie o ženskom zdraví a menštruácii. 


Mayo Clinic: www.mayoclinic.org - Mayo Clinic je renomovaná inštitúcia v oblasti medicíny a poskytuje spoľahlivé informácie o zdraví žien. 


Office on Women's Health, U.S. Department of Health and Human Services: www.womenshealth.gov - Tento zdroj obsahuje užitočné rady a informácie týkajúce sa ženského zdravia vrátane menštruácie. 


PubMed: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed - Tento online zdroj poskytuje prístup k vedeckým štúdiám a článkom týkajúcim sa menštruácie a ženského zdravia. 


The Journal of Women's Health: www.liebertpub.com/loi/jwh - Tento odborný časopis publikuje výskum a články týkajúce sa ženského zdravia, vrátane menštruácie.


41 views0 comments

Recent Posts

See All

Kommentare


bottom of page