Najčastejší výskyt myómov sa vyskytuje u žien vo veku od 30 do 50 rokov. Ženy, ktoré mali deti majú nižší výskyt. Myómy maternice sú nezhubné nádory, ktoré sa vyvinú v alebo okolí maternice. Môže sa vyskytnúť jeden alebo viacero a dorastajú až do veľkosti grapefruitu. Nespôsobujú rakovinu a nešíria sa po tele. Po menopauze môžu dokonca zmiznúť. To síce môže znieť upokojujúco, no neznamená to, že by sa myómy mali ignorovať.
Myómy maternice môžu v určitých prípadoch spôsobiť ujmu na ženskom zdraví, ako napríklad:
silné krvácanie;
chronickú anémiu (rednutie krvi);
bolesti brucha;
Vlastnosti a podoby myómov
Myómy vznikajú z buniek, ktoré sa mnohokrát rozdelia a nahromadia na seba. Výsledkom je guľatý opuch (nádor), ktorý tlačí a posúva svalové vlákna navôkol. Vznik myómov, aj keď nie vždy jasný, môže koreniť v:
genetickej dedičnosti
životospráve (nadváha a konzumácia alkoholu)
vo veku (v spojení s neskorou menopauzou)
Myómy sú hormonálne závislé nádory. To znamená, že ich ovplyvňuje aktivita hormónov, napríklad estrogénu. Skorá menštruácia, neskorá menopauza aj syndróm polycystických vajíčok zvyšuje estrogén. Toto môže viesť k tvorbe myómov. Naopak, úbytok estrogénu počas zdravej menopauzy môže myómy zmenšiť až zlikvidovať. Hormonálna antikoncepcia tvorbu myómov neovplyvňuje.
Myómy naberajú veľkosti od 1,5 až 15 cm, čím môžu maternicu zväčšiť aj trikrát. Rast môže trvať pár mesiacov až roky. Rast myómov môže byť aj nenápadný, obzvlášť počas tehotenstva. Myómy sa zriedkavo tvoria aj v okolí maternice, napríklad v krčku alebo v pohlavných orgánoch. Podľa miesta odlišujeme myómy a ich liečbu nasledovne:
Subserózny myóm – Smeruje k brušnej dutine. Tieto často rastú do veľkých pomerov a to aj bez toho, aby spôsobovali ťažkosti;
Submukózny myóm – Smeruje do maternicovej dutiny, nachádza sa pod sliznicou. Tieto sú už škodlivejšie, nakoľko submukózne myómy blokujú vajíčkovody. Zosilnenie menštruácie, neplodnosť a časté bolesti bývajú bežné;
Intramurálny myóm – Umiestnený v strede maternicovej steny, aj tento myóm presahuje bežné rozmery, no neprejavuje sa príznakmi. Malé množstvo žien môže zažiť ťažkosť otehotnieť.
Ako myómy spoznať a liečiť?
Veľké myómy je prirodzene vidno. Menšie si lekár všimne na vaginálnom ultrazvuku. Ultrazvuk odhalí nielen nádor, ale aj miesto, veľkosť a vzťah myómu k okolitým štruktúram. Podľa toho môže gynekológ rozhodnúť o nasledujúcich postupoch, ktorými môžu byť (ale nemusia):
Magnetická rezonancia – Odhalí aj prekrvenie maternicových myómov;
Hysteroskopia – V ľahu sa vyšetrí dutina aj krčok maternice. Proces využíva hysteroskop (osvetlený nástroj s kamerou) a zrkadlo, čím sa vytvorí priamy záznam.
Sonohysterografia – Vytvorí detailný prehľad maternice, vajcovodov a sliznice. Tenký nástroj je použitý na vypustenie roztoku do maternice. Potom sa vytvorí snímka. Proces je neinvazívny a bezbolestný.
Krvné testy – Zaznamenajú chudokrvnosť a zrážanlivosť krvi. Kľúčové pre dámy s problematickou štítnou žľazou.
Bezpríznakové myómy sa odporúča vyšetriť každých 6 mesiacov. V neprítomnosti gynekológa si medzitým stačí všímať tieto príznaky:
Zmeny v menštruácii (napr. prudšie krvácanie)
Nadúvanie, zápcha, časté alebo obtiažne močenie
Bolesti či pocit tlaku v brušku a panve
Bolesť alebo nepríjemné pocity počas pohlavného styku
Bohužiaľ na myómy doposiaľ neexistuje žiaden liek. Liekmi na spomalenie, resp. zastavenie krvácania, môžeme zmierniť symptómy, no samotných myómov sa nezbavíme. Užívanie liekov treba vždy prediskutovať s vaším lekárom. Nikdy neberte tabletky bez schválenia profesionála.
Keď niet lieku, jedinou možnosťou ostáva operácia. Napríklad také stočenie myómu vedie k nedostatku krvného obehu a vyžaduje si chirurgický zákrok ihneď. Operácia maternice je určená pre ženy, ktoré už nie sú tehotné. Na mladých ženách je vykonaná len v nevyhnutných prípadoch. Zákroky môžu byť rôzne, napríklad:
Embolizácia maternicových tepien – Zablokuje prietok krvi do nádoru, čím sa zastaví jeho pravidelné prekrvenie. Roztok sa dostane do cievy v nohe.
Laparoskopická rádiovlná ablácia – Zmenší myóm v priebehu troch až dvanástich mesiacov. Operácia zahŕňa dva malé vpichy a viacero mikro ihlíc do jedného miesta, väčšinou do nohy.
Laparoskopická myomektómia – Úplne odstránenie myómu. Cez malé vpichy je myóm zachytený a vytiahnutý. Bezbolestné napriek tomu, ako to znie.
Myómy maternice sú nezhubné nádory nepredvídateľnej povahy. Môžu byť bezpríznakové, ale aj spôsobiť závažné krvné ochorenia a neplodnosť. Môžu byť drobné, skryté, aj očividné. Možno ich cítiť, aj nepoznať. Preto je dôležité sa naďalej vzdelávať o ich tvorbe, liečbe a našom všeobecnom reprodukčnom zdraví.
Autor:
Jozef Hempfinger
Zdroje:
Union.sk – Myómy Maternice … možnosti liečby myómov
DoktorPro - Myómy maternice: Príznaky, príčiny a metódy liečby
Zdravotéka -Myóm maternice … Je pre ženu bezpečný?
Centrum prenatální diagnostiky Brno - Sonohystografie
Nebraska Medicine
Kommentare