S neplodnosťou sa stretne každý siedmy pár a je to problém oboch pohlaví rovnako. O mužskej neplodnosti sa však hovorí menej, prečo to tak je?
Neplodnosť, nie je len ženský problém. Aj muži sa stretávajú s ťažkosťami pri počatí potomka. Pánske skúsenosti sú však často opomenuté a stigmatizované. Aspoň vo vedeckom výskume. To spôsobuje nerovnováhu vo vedomostiach. V dôsledku toho ženy znášajú všetku zodpovednosť. Duševné zdravie mužov je, na druhej strane, ignorované a znehodnotené. Pritom až 50% prípadov neúspešného oplodnenia je vinou mužského organizmu. Prehodnotiť neplodnosť aj u mužov je kľúčové pre lepšie zdravotníctvo a vedecké poznatky.
Neplodnosť a jej mužská podoba
Neplodnosť sa rozdeľuje na 2 druhy. Prvoradú a druhoradú. Druhoradú neplodnosť majú páry, ktorým sa podarilo aspoň raz v minulosti otehotnieť. Prvoradá neplodnosť, naopak, opisuje úplnú nemožnosť otehotnenia/oplodnenia. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zažije vo svojom živote neplodnosť 1 zo 6 ľudí.
Primárna mužská neplodnosť je spôsobená zlyhaním spermií dostať sa k aspoň jednému ženskému vajíčku. Medzi najbežnejšie príčiny patria:
Nízka produkcia spermií /nadpriemerná veľkosť spermií / užší semennovod - neumožnuje prechod väčšiemu množstvu spermií. Toto znižuje ich pravdepodobnosť doplávať do cieľa.
Zlyhanie semenníkov produkovať semeno /zlyhanie ejakulovať – nezdravé stravovacie návyky, elektronické zariadenia, či globálne otepľovanie. To sú časté dôvody pre neplodnosť.
Nevie sa - Až 30% prípadov neplodnosti je z neznámych dôvodov. Táto štatistika je však pochybná. Mnohí muži totiž nepodstúpia všetky vhodné postupy pre najpresnejšiu diagnózu neplodnosti.
Pokiaľ ešte nemáte lekársky potvrdenú neplodnosť, existuje mnoho spôsobov, ako sa postarať o svoje reprodukčné zdravie. Patria medzi ne spermiogram, lekárske prehliadky, či rôzne domáce pomôcky a femtech riešenia dostupné online.
Príčiny tak môžu byť v génoch aj našom prostredí. Napriek tomu, že mnoho prípadov je pre mužov neovplyvniteľných, mnohí sa cítia previnilo. Toto môže viesť k zármutku, izolácii a horšej životospráve. Medzi časté reakcie na stratu plodnosti patria:
1. Strata „mužnosti“, sebavedomia
V štúdii Sociology of Health and Illness viacerí občania Spojeného kráľovstva opisovali svoje negatívne pocity spojené so stratou vaječníkov:
„Je to, ako by vám odobrali kus mužnosti“;
„Cítim sa menej hodnotný, rodina si ma neváži tak, ako predtým“;
„Už nie som hlava rodiny“
Mnohí muži si tak svoje reprodukčné zdravie spájali s ich sociálnym a rodinným postavením. Zároveň verili, že strata semenníkov ovplyvnila kvalitu ich vzťahov.
2. Osamelosť, kríza aj pokazené vzťahy
Mnohí muži prejavili ťažkosť vyjadriť svoje pocity a následne nájsť pochopenie u druhých. Izolácia a nedostatok komunikácie sú bohužiaľ bežné. Mnohí muži nachádzajú podporu v alkohole miesto rozhovorov so svojimi partnerkami. Nedôvera vo vzťahu je jedným z následkov nedostatočnej komunikácie. Nedorozumenia a konflikty vedia často vyústiť až do obvinení a chladným vzťahom.
3. Podradnosť iným mužom, ktorí sú rodičia
Pocit podradnosti je u neplodných žien, žiaľ, oddávna pozorovaný. Tento druh komplexu si však možno všimnúť aj u neplodných mužov. Mnohí sa necítili dosť „mužne“ oproti mužom, ktorí boli otcami. Nemali dostatočné sebavedomie a chýbala im asertivita. Niektorí mali z plodných mužov pocit hrozby napriek neohrozujúcim podmienkam. Toto je jeden z príkladov, kedy trápenie neplodných mužov nebolo v súlade s okolitou realitou.
Tieto príklady zo života poukazujú na komplexné ťažkosti, ktorým neplodní páni môžu čeliť. Ťažkosti, ktoré nám môže samota a nedostatok dôvery priniesť. Ťažkosti, na ktoré existujú riešenia.
Aké sú riešenia?
Neplodnosť je náročná skúsenosť, ale nie ste v tom sami. Nestrácajte nádej. Aj neplodní páni si môžu užiť rodičovstvo. Napríklad prostredníctvom oživenia spermií alebo umelého oplodnenia. Pokiaľ však zažívate úzkosť, hanbu či pocit viny, porozprávajte sa s niekým blízkym. Bude to len pre vaše dobro. Nevzdávajte to. Pamätajte, že neplodnosť nie je hanba. Je to zdravotný problém, ktorý sa dá liečiť. S odhodlaním a správnou podporou môžete prekonať prekážky a dosiahnuť radosť z rodičovstva.
Autor:
Jozef Hempfinger
Zdroje:
Infertility – World Health Organization, 2024
Hanna et al., 2019 - The social construction of male infertility ... diagnosis
Dolan et al., 2017 - It’s like taking a bit of masculinity away ... infertility
Hanna et al., 2015 - Experiencing Male Infertility: A Review ... Literature
Comentários