top of page

Strach a hanba z urologickej prehliadky: Ako si poradiť?

Writer's picture: Jozef HempfingerJozef Hempfinger

Updated: Mar 30, 2024

Urologické prehliadky nám potvrdia zdravie močových ciest a považujú sa za zdravotnú nevyhnutnosť u mužov od 50. Napriek tomu urológ Ján Švihra tvrdí, že „iba 7% (slovákov) chodí na prehliadky“. Štatistiky ukazujú, že preventívku u urológa absolvuje iba približne 11 % mužov ročne.


Photo by Mitchell Hollander on Unsplash

Prečo muži nechodia na preventívku k urológovi?

Medzi najčastejšie dôvody patria napríklad strach z neznámeho a neznalosť základných postupov. Iné často spomínané vysvetlenia sú uvedené nižšie:

  • Strach z nečakanej erekcie alebo podobného „trapasu“

  • Potlačovanie závažnosti symptómov; „nie je to až tak zlé“

  • Spoliehanie sa na pocit; „veď sa necítim zle“

  • Strach z „desivých“ nástrojov a iných potenciálnych nepríjemností

 

Strach z pohľadu odborníkov

Nech sú naše obavy akékoľvek, faktom ostáva, že pacientov strach z prehliadok nie je v urologickej literatúre bežná či rozvinutá téma. Americký psychológ Robert H. Bradley Jr. vo svojom článku „Men’s Ancient Foe“ popisuje nedostatok informácií o pacientovej psychológii v odbornej literatúre. Obracia sa preto na citáty svojich klientov a skúsenosti z dlhoročnej kariéry.

Popisuje, ako mnohí pacienti  považovali operácie semenníka nielen za stratu mužnosti a svojej identity, ale aj zdroj hanby a osamelosti.

Ďalej opisuje, ako mnohí muži neradi trávili čas na vyšetreniach, pretože to považovali za stratu drahocenného času, ktorý mohol byť strávený staraním sa o rodinu, v práci a pod. Mnohí sa riadili radami a názormi svojich blízkych a kolegov, miesto toho, aby si overili fakty u dôveryhodného zdroja. Niektorí sa zas obávali straty pozície ako hlava rodiny, zatial čo iný sa cítili podriadení svojim plodným rovesníkom v dôsledku svojej straty prostaty.


Podobné fenomény popísal aj český odborník a prednosta Kliniky urológie a robotickej chirurgie Jan Schraml v podcaste Neklepat!:

„Bohužiaľ, nejaký mýtus tu stále prežíva, (že) kto nemá prostatu už nie je tým správnym chlapom“.

V porovnaní s gynekologickými prehliadkami u žien prednosta dodáva: „My muži sme hanblivejší, pretože (na moderátorku) vy ženy ste zvyknuté od útleho detstva ... chodiť ku gynekológovi na pravidelné kontroly. To muži nerobia, takže sa musia najprv tejto hanblivosti zbaviť“.


Ako sa zbaviť starostí?

Pokiaľ sa nevieme zbaviť obáv z prehliadky, je dôležité si tento strach priznať a nepotláčať ho. Rozhovor s niekým, komu dôverujeme, nám pomôže si prehliadku opätovne a nahlas premyslieť. Pocítime porozumenie druhého a nádej. Dôvera je základ. Pre tých, ktorý necítia, že slovný prejav je ich silná stránka, tu je vždy možnosť napísať list a zveriť ho druhému. Je dôležité neustále myslieť na to, že väčšina prehliadok obsahuje minimum nástrojov a sú bezbolestné, ba neinvazívne. Počas prehliadky je potom dôležité dýchať zhlboka. Predstavovať si niečo, čo nám prináša radosť alebo opakovanie si povzbudzujúcich viet tiež pomáha. Zadržiavanie dychu a napäté „stuhnutie“ sú totiž bežné, ale neprospešné reakcie, ktoré nás môžu iba zbytočne zraniť. Pokoj a uvoľnenosť naopak pomôžu lekárovi byť hotový v priebehu sekúnd.

 

Prevencia je najlepší liek

Ďalej sa môžeme zoznámiť s drobnými  zmenami v životnom štýle, ktoré nám pomôžu udržať si ukážkové zdravie močových ciest.

Každý muž by mal vedieť, ako si mesačne kontrolovať semenníky pred zrkadlom tak, aby sme na nich našli akúkoľvek nezvyčajnosť.

Takáto domáca prehliadka trvá tri minúty aj menej a ideálne sa robí po sprche. Najprv používame svoj palec, ukazovák a prostredník, potom celú dlaň pre uistenie sa, vždy zhora nadol a zospodu hore. Všímame si velkosť a tvar semenníkov a penisu, začervenanie či prehnanú citlivosť. Ďalej si všímame podobnosť jedného semenníka k druhému a hmatáme pre neprimerane tvrdé, guľôčkové „body“ na nejakých miestach. V prípade nálezu, často sprevádzaného s bolesťou v týchto nádoroch, treba okamžite kontaktovať urológa. Opíšte aj svoje pozorovania a pocity, aby ste dostali prioritný termín.

Denné čistenie chúlostivých častí s nedraždiacim mydlom a pohodlná spodná bielizeň tiež pomáhajú udržať močové cesty v zdravom stave. V lete sa oplatí konzumovať citrusové ovocie, dodržiavať pitný režim a nenosiť vlhké plavky po východe z vody.


Strach vieme prekonať

Nikto nám nezaručí, že urologická prehliadka bude príjemná skúsenosť. Mať strach z urologickej prehliadky je normálne a každá obava je v niečom opodstatnená. To nám ale nemôže brániť v tom, aby sme sa o svoje zdravie starali. Samoliečba bohužiaľ preventívku nenahradí. Náštastie existuje viacero možností, ako sa strachu zbaviť a absolvovať prehliadku bez stresu. Najlepšiou však naďaľej ostáva oboznámenie sa s postupom, sebavzdelanie a rozhovor s niekým, komu dôverujeme. Možno sa dozvieme aj niečo nové. Všetko bude aj tak len pre naše dobro.

 

Autor:

Jozef Hempfinger


 

Zdroje:

 

44 views0 comments

Comments


bottom of page