top of page

Tampóny môžu obsahovať kovy z poľnohospodárskych alebo výrobných procesov

Vedci z USA skúmali stopy 16 rôznych kovov v 30 rôznych tampónoch od 14 značiek. Skúmali organické, aj neorganické tampóny a kovy sa našli vo všetkých, v rôznych koncentráciách. Čo to znamená pre ženské zdravie?


Tampóny

Chemikálie a kovy v tampónoch

Doteraz prvá štúdia, ktorá skúmala výskyt kovov v tampónoch bola publikovaná v júni 2024. V Európe používa tampóny približne 43-46% žien s menštruáciou. Vedci vypočítali, že ženy, ktoré používajú tampóny pravidelne, použijú približne 7400 tampónov počas svojho reproduktivného veku a každý jeden tampón ostáva v pošve niekoľko hodín. Štúdie, ktoré boli doteraz publikované sa zameriavali na výskyt chemikálií v tampónoch (výskyt chemikálií v tampónoch bol potvrdený), avšak žiadna sa až doteraz nevenovala výskytu kovov.


Ako kovy vstupujú do tampónov

Predchádzajúce štúdie zistili, že kovy sa môžu vyplavovať zo znečistených pôd do rastlinných druhov a ovplyvňovať fyziologické, biochemické a molekulárne procesy rastlín. Niektoré kovy, vrátane olova, medi, zinku a kadmia (kov vyskytujúci sa v batériách), sa môžu akumulovať v rastlinách, ktoré sa často zbierajú a používajú v tampónových zmesiach. Bavlníkové rastliny ľahko absorbujú kovy z pôdy. Výrobcovia môžu tiež pridávať kovy počas výroby na účely bielenia produktov, antimikrobiálne účely, redukciu zápachu, lubrikáciu a ako pigmenty v aplikátoroch.


Absorbcia kovov cez vagínu

Vagína má vysoko priepustnú a vaskularizovanú slizničnú membránu a obsahuje rugae alebo malé záhyby, čo vedie k zvýšenému povrchu. To umožňuje efektívnu absorpciu. Vaginálne absorbované chemikálie nepodliehajú prvovýbežnej metabolizácii a detoxikácii prostredníctvom pečene a priamo vstupujú do systémového obehu. Kritické dôkazy o systémovej expozícii toxínom pri používaní tampónov poskytuje epidémia toxického šokového syndrómu z raných 80. rokov.


Výsledky štúdie

Vedci namerali koncentrácie všetkých 16 skúmaných kovov vo všetkých typoch tampónov. Zistili tiež koncentrácie viacerých toxických kovov, ako je napríklad olovo, arzén a kadmín. Koncentrácie kovov boli rozličné v závislosti od regiónu, kde boli tampóny zakúpené (USA versus EU/UK) a v závislosti od organického alebo neorganického materiálu.

Koncentrácia olova bola vyššia v neorganických tampónoch, kým arzén bol vyšší v organických tampónoch.

Žiadna kategória nemala konzistentne nižšiu koncentráciu všetkých kovov.


Čo ďalej

Vedci volajú po ďalších výskumoch, ktoré by sa zameriavali na proces absorbcie kovov vaginálnym tkanivom. Zároveň zdôrazňujú potrebu právnej úpravy, ktorá by výrobcom tampónov dávala za povinnosť testovanie tampónov na prítomnosť kovov.


Autorka:

Veronika Slováková


 
Zdroj:



2 views0 comments

コメント


bottom of page