top of page

Mesiac Srdca: Iné prejavy infarktu u žien a čo je tetánia

Updated: Mar 30

Február nie je len mesiacom lásky, ale aj mesiacom kedy sa venujeme osvete o zdraví nášho srdca. Je známym faktom, ktorý potvrdzuje aj Národné centrum zdravotníckych informácií na Slovensku, že srdcovo-cievne ochorenia postihujú čoraz mladšie ročníky a úmrtí na infarkt rapídne pribúda. Poďme sa spolu pozrieť na známe ale aj tie menej známe príznaky infarktu u žien a ako mu vieme predchádzať.


Iné Prejavy Infarktu u Žien

Srdcový infarkt nastane, keď dôjde k upchatiu tepny, ktorá dodáva krv do nášho srdca. Ak sa do srdca nedostane dostatok krvi, môže to poškodiť postihnuté srdcové tkanivo a spôsobiť až smrť.


Infarkt sa častejšie spája s mužmi ako so ženami, avšak aktuálne výsledky ukazujú, že sa táto štatistika mení. Po infarkte majú ženy tendenciu čakať dlhšie, kým vyhľadajú zdravotnú starostlivosť a jeden z dôvodov môže byť aj to, že máme iné prejavy ako sa bežne spomínajú (teda v porovnaní s mužmi): 


priznaky infarktu u zien vs u muzov
Healthline.com

  • Nepohodlie alebo tlak na hrudi je pocit často popisovaný ako keby mi slon sedel na hrudi”.

  • Pod ťažkou únavou si predstav takú, ktorá narúša aktivity nášho každodenného života, ako je napríklad aj ustlanie postele.


Rizikové Faktory u Žien a Prevencia

Genetické faktory môžu ovplyvniť pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení, avšak existujú aj niektoré stavy, ktoré nás môžu vystaviť vyššiemu riziku ako napríklad vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, cukrovka, ale prekvapivým rizikovým faktorom je aj depresia alebo menopauza.

Genetiku a náš vek síce nezmeníme, ale čo môžeme ovplyvniť je náš životný štýl, ktorý vie významne znížiť riziko infarktu: 

  • dodržiavanie rozmanitej zdravej stravy (najviac sa odporúča prevažne rastlinná strava)

  • odvyknutie od fajčenia (ženy, ktoré fajčia majú väčšie riziko infarktu ako muži, ktorí fajčia)

  • pravidelný pohyb (prechádzky, jóga, aeróbne cvičenie, atď. - aspoň 150 minút týždenne)

  • znižovanie prežívania stresu (dychové cvičenia, vedená meditácia, atď. - príklad)


Čo je to Tetánia?

Vedela si, že môžeš mať príznaky infarktu, ale s tvojim srdcom to nesúvisí? Môže ísť aj o tetániu*, ktorá sa najčastejšie opisuje ako “zvýšená dráždivosť centrálneho a periférneho nervového systému, ktorá je výsledkom abnormálne znížených koncentrácií iónov v tele (vápnik a horčík)”. 


Častejšie sú postihnuté ženy než muži, najviac medzi 20. - 30. rokom života. Na vzniku tohto syndrómu môže vplývať dlhodobý stres, disharmonické rodinné prostredie alebo závislosti, ale tiež niektoré fyziologické ochorenia, ktoré spôsobujú dlhodobo znížené levely vápnika alebo draslíka v tele, a tiež problémy s obličkami alebo s pankreasom. 


Tetánia sa môže prejaviť ako akútny tetanický záchvat, ktorý častokrát ľudia, ktorí ho zažijú, opisujú ako stav identický srdcovému infarktu, kedže pociťujú silné búšenie srdca (až tzv. preskakovanie srdca), zhoršené dýchanie a prehĺtanie, neschopnosť koncentrácie, poruchy spánku, stavy vyčerpanosti a nadmiernej únavy, ale tiež je často sprevádzaný svalovými kŕčmi v rukách a nohách (niekedy aj okolo úst alebo sánky).


Príznaky môžu byť aj latentné (skryté) - dlhodobé nevysvetliteľné problémy (napr. problémy s trávením, úzkostné stavy až depresie, ale patrí sem široká škála klinických symptómov). 


Tetanický syndróm diagnostikuje neurológ prostredníctvom elektromyografického vyšetrenia a krvných testov. Špecifická liečba na toto ochorenie aktuálne neexistuje, ale odporúča sa učiť sa lepšej psychohygiene, dopriať si dostatok spánku a oddychu, dodržiavať dostatočný príjem vitamínu D, magnézia (horčík) a kalcia (vápnik) z prírodných zdrojov. Pre identifikáciu spúšťačov tetánie a zlepšenie zvládania symptómov sa odporúča aj psychoterapia.


*Zatiaľ čo názvy znejú podobne, tetánia nie je to isté ako tetanus, čo je bakteriálna infekcia. 


Autorka:

Andrea Machovčiaková


 
Zdroje:

Hippokrates (Súkromná neurologická klinika na Slovensku)

1 Comment


Mojí tetu to postihlo, když jí bylo 43 let, takže i v tomto věku to je možné..ikdyž 20-30 je častější. zdroj

Like
bottom of page