top of page

Nemám kontrolu nad hlavou, ovládajú ma myšlienky: PMDD, závažnejšia forma PMS

Writer: Lucia PrieberováLucia Prieberová

Predmenštruačná dysforická porucha spôsobuje extrémne psychické a fyzické príznaky. Od roku 2013 je zaradená medzi depresívne poruchy, napriek tomu mnoho žien dúfa, že nájdu gynekológa, ktorý ju dokáže vyliečiť. Čo o PMDD dnes vieme? 


Smutná žena sediaca na zemi s PMDD

Kľúčový rozdiel medzi PMS a PMDD spočíva v intenzite. PMS zapríčiňuje nepríjemné pocity, ktoré sú sprevádzané bolesťami, ide však o zvládnuteľné symptómy. PMDD zapríčiňuje závažné depresie, úzkostné stavy a fyzické stavy, ktoré si často vyžadujú lekársku pomoc. 


... mnoho žien nie je diagnostikovaných, alebo sú na základe symptómov diagnostikované nesprávne.

Uvádza sa, že PMDD postihuje 3-8% žien, niekde nájdete 2-10%, pravdou však ostáva, že mnoho žien nie je diagnostikovaných, alebo sú na základe symptómov diagnostikované nesprávne. Základným kritériom diagnózy PMDD a jeho odlíšenia od „bežnej“ depresie je timing. Symptómy by sa mali objavovať v luteálnej fáze a následne by počas folikulárnej fázy cyklu malo prísť bezsymptomatické obdobie. 


Samozrejme je potrebná dôkladná anamnéza, fyzikálne vyšetrenie, klinické psychiatrické vyšetrenie a gynekologické vyšetrenie. Symptómy by mali byť sledované aspoň počas dvoch mesiacov, resp. cyklov. Každá žena však vie, ako sa cíti a kedy sa s ňou niečo deje. Ak si popisované spozorovala, a napriek tomu sa ťa lekár snaží odbiť s tým, že je to „len“ PMS alebo „len“ depresia, nepodľahni. 


Prečo? Pretože PMDD nebolí len fyzicky, ale aj psychicky a poškodzuje tvoje sociálne fungovanie, vzťahy, pracovný výkon, koníčky a najmä tvoj vzťah k sebe samej


Psychické príznaky PMDD sú extrémne výkyvy nálad, depresívne stavy, pocity beznádeje, úzkosť a napätie, znížená motivácia a únava, ťažkosti so sústredením, sebakritika a pocity menejcennosti, samovražedné myšlienky, bolesti hlavy, svalov a kĺbov, nadúvanie a citlivosť prsníkov, zvýšená únava, poruchy spánku alebo zmeny chuti do jedla (prejedanie sa alebo strata chuti).

Papier znesie, no ako PMDD popisujú postihnuté ženy? 

 

"...asi 5 dni pred ms neskutočná bolesť pŕs, nervozita, plačlivosť, úzkosti a ta hlava, to sa nedá žiť."

 

"... deň pred menštruáciou stavy, ale nie že plač, ale nervy normálne, proste pointa, že sa až bojíte, čoho ste schopné."

 

"... pred a počas menzesu som zažívala horor. 1. mesiac som sa panicky začala báť, že si niečo urobím, 2. mesiac som sa panicky začala báť, že sa zbláznim, že si budem myslieť, že nespoznám ľudí okolo seba. 3. mesiac som sa bála, že niekomu niečo urobím... "

 

PMDD nie je spôsobené vysokými alebo nízkymi hladinami hormónov, ale abnormálnou reakciou mozgu na bežné hormonálne výkyvy.



Biologické príčiny PMDD

PMDD nie je spôsobené vysokými alebo nízkymi hladinami hormónov, ale abnormálnou reakciou mozgu na bežné hormonálne výkyvy. Najvýraznejšie zmeny nastávajú v luteálnej fáze, keď hladiny progesterónu stúpajú a potom prudko klesajú pred menštruáciou. Niektoré ženy s PMDD majú nižšiu aktivitu serotonínu – neurotransmiteru, ktorý ovplyvňuje náladu, spánok a chuť do jedla. Štúdie naznačujú, že PMDD môže byť dedičné. Ak mala matka alebo sestra závažné predmenštruačné príznaky, existuje vyššie riziko, že sa objavia aj u ďalších členiek rodiny.


Aj keď PMDD má biologický základ, psychologické faktory môžu zhoršiť jeho prejavy.  Často je diagnostikovaný u žien, ktoré majú aj iné psychické ťažkosti ako depresie a úzkostné poruchy, post-traumatická stresová porucha alebo bipolárna porucha. 


PMDD môže viesť k problémom v partnerských vzťahoch, pretože ženy môžu byť v luteálnej fáze viac podráždené, plačlivé alebo sa vyhýbať sociálnym kontaktom. Klesnúť môže aj pracovná výkonnosť kvôli zhoršenej koncentrácii, únave a emočnej labilite.


Diagnostika PMDD a liečba

Neexistuje žiadny jednoduchý krvný test na PMDD. Diagnóza sa zvyčajne stanovuje na základe sledovania symptómov počas 2–3 menštruačných cyklov. Žena by „mala“ pociťovať minimálne 5 príznakov počas luteálnej fázy cyklu, z toho aspoň jeden emocionálny (depresia, úzkosť, podráždenosť, výkyvy nálad). Mnoho žien si vedie denník symptómov na identifikáciu vzorcov.


V rôznych fórach ženy hľadajú odporúčania na gynekológa, gynekologičku, ktorá by PMDD vyliečila. O svojich ťažkostiach sa však môžeš zveriť obvodnému lekárovi, gynekológovi alebo psychológovi. V prípade diagnostiky PMDD sa nastavuje farmakologická liečba antidepresívami, hormonálnou antikoncepciou, ktorá môže byť doplnená doplnkami výživy ako je horčík, vitamín B alebo Omega-3 mastné kyseliny. 


Zmeniť by si mala aj stravovacie návyky a odporúčania v tomto smere nie sú žiadnym prekvapením. Preč s alkoholom, kofeínom a rafinovaným cukrom. Pridaj bielkoviny a zdravé tuky pre stabilizáciu krvného cukru a pravidelný pohyb. Pri zvládaní emočných výkyvov sa osvedčila aj kognitívno-behaviorálna terapia. Najdôležitejšie je nečakať. Si dôležitá a pre seba na prvom mieste. 


PMDD je vážna, ale liečiteľná porucha. Ak sa žena cíti každý mesiac „ako iná osoba“ v druhej polovici cyklu, mala by sa poradiť s odborníkom. Podpora, sebapoznanie a vhodná liečba môžu výrazne zlepšiť kvalitu života. 

Autorka:

Lucia Prieberová


 
Zdroje:

Comments


bottom of page