top of page

Diagnostika rakoviny hrubého čreva u žien trvá o 10 rokov viac ako u mužov

Updated: Mar 30

Choroba, ktorú si často spájame najmä so staršími ľuďmi, v posledných rokoch sme však svedkami narastajúceho výskytu rakoviny hrubého čreva aj u osôb vo veku 20-49 rokov. Je tretím najčastejším druhom rakoviny a druhou najčastejšou príčinou úmrtí spojených s onkologickými ochoreniami. Európa sa stavia na prvé miesta vo výskyte rakoviny hrubého čreva. 



Hoci ňou častejšie trpia muži, my s ňou zvyčajne bojujeme v jej zákernejšej podobe. Sme totiž náchylnejšie na tzv. “pravostrannú” rakovinu hrubého čreva a žiaľ, sprevádza ju vyššia úmrtnosť.

Ženám býva táto choroba diagnostikovaná v priemere o 10 rokov neskôr ako mužom.

Ženy vs. muži alebo keď estrogén môže mať svoje výhody

Tento rozdiel možno pripísať menšiemu vystavovaniu sa rizikovým faktorom v porovnaní s mužmi, ako je fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a červeného mäsa. Vedci sa však pohrávajú aj s myšlienkou, že estrogén nás dokáže istým spôsobom chrániť - riziko rakoviny hrubého čreva sa u žien po menopauze zvyšuje.


Toto zákerné ochorenie je dôkazom toho, že prevencia je najlepší liek. Zachytiť ju v jej počiatočnom štádiu môže byť kľúčom k prežitiu. Keď sa to podarí, šanca na prežitie sa pohybuje okolo 90%. Bohužiaľ, realita je taká, že často zistíme jej existenciu až v poslednom, treťom štádiu. Vtedy sa šanca na prežitie znižuje na približne 15%.

Podľa výskumu ignorujeme príznaky dlhšie ako muži.

Ak sa zdravotné problémy vyskytnú u nášho partnera, naliehame na neho s návštevou lekára. Ak však postihnú nás, máme tendenciu dlhšie čakať a dúfať v spontánne vyliečenie.


Prevencia

Nakoľko sa predpokladá, že naďalej bude jej výskyt stúpať, je dôležité venovať pozornosť prevencii. Ostražitá by si mala byť najmä, ak trpíš zápalmi a vážnejšími ochoreniami hrubého čreva alebo si ich v minulosti prekonala (najmä Crohnova choroba a Ulcerózna kolitída). Taktiež je dobré vedieť, či sa v Tvojej rodine vyskytuje alebo vyskytovala táto forma rakoviny. Fajčenie, konzumácia nadmerného množstva alkoholu, priveľa spracovaného červeného mäsa a málo pohybu tiež hrá proti Tebe.

 

Príznaky

V počiatočnom štádiu nemá žiadne príznaky, čo z nej robí zákerného nepriateľa.

  • Začína sa tvorbou zhlukov abnormálnych buniek alebo výrastkami zvanými polypy. Nie sú bolestivé a nespôsobujú ani iné nepríjemnosti, preto ich odhalíme jedine pri preventívnom kolonoskopickom vyšetrení.

 

  • V porovnaní s mužmi máme dlhšie hrubé črevo, čo spôsobuje neúplnú kolonoskopiu. Zatiaľ neexistuje vyšetrenie, ktoré by bolo vytvorené pre naše špecifické potreby.

 

  • Neskôr na seba upozorní zmenou vo vyprázdňovacích návykoch. Môže sa vyskytnúť hnačka, zápcha, nadúvanie a bolesť brucha. Nadúvanie si často vysvetľujeme ako dôsledok hormonálnych zmien, ktorými pravidelne prechádzame.

 

  • Nevysvetliteľná strata hmotnosti, únava a anémia sú tiež varovnými signálmi. Ak si po veľkej potrebe všimneš na toaletnom papieri krv, s návštevou lekára neváhaj. Samozrejme nie len po veľkej potrebe. Akékoľvek krvácanie mimo menštruácie môže signalizovať ochorenie.

 

Každá sme iná, a preto sa táto zákerná choroba môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Čo robiť, keď máš podozrenie, že s Tvojím črevom niečo nie je v poriadku? Skús sa zdôveriť niekomu blízkemu a neboj sa navštíviť lekára. Pristupuj k sebe a svojmu zdraviu ako k milovanej osobe.


Autorka:

Lívia Gočová

 


 
Zdroje:

 

コメント


bottom of page