top of page

Sexuálne násilie: Leda Health má v úmysle uľahčiť život obetiam

Oznamovanie sexuálneho násilia je citlivá téma na celom svete a obete majú často nedostatok informácií, podpory či rešpektu. Spoločnosť Leda Health je založená obeťami a pre obete sexuálneho násilia. Zakladateľky  Madison Campbell a Liesel Vaidya začali v roku 2019 v New Yorku prevádzkovať organizáciu, ktorá má informovať, uľahčovať oznamovanie sexuálneho násilia a približovať starostlivosť o fyzické a mentálne zdravie obetiam.


Dnes patria ku komplexným službám spoločnosti Leda Health okrem iného aj zrozumiteľná mapa miest na vyšetrenia a pomoc trénovaného tímu 24/7. Všetko je s cieľom podporovať autonómiu obetí a zvyšovať prístup k starostlivosti a liečbe. Spoločnosť berie do úvahy a uznáva rozličné potreby preživších pri vyrovnávaní sa s traumou.

Jedna z dvoch žien v Amerike zažije vo svojom živote nejaký druh neželaného sexuálneho kontaktu.

Oznamovanie sexuálneho násilia nie je dostatočne podporované


Sexuálne násilie je rozšíreným problémom nie len v Spojených štátoch, ale celosvetovo. Podľa Národného centra pre zdroje sexuálneho násilia (USA) 81% žien a 43% mužov na celonárodnej úrovni uviedli, že počas svojho života zažili sexuálne obťažovanie alebo útok. Napriek tomu sa 75% prípadov sexuálneho násilia neoznámi. Dôvodom je množstvo faktorov, vrátane toho, že nemocnice a právne orgány nie sú považované za bezpečné miesta. Ďalšími dôvodmi sú nedostupná starostlivosť v nemocniciach pre preživších žijúcich na vidieku a nedostatok špecializovaných sestier pre vyšetrenie obetí sexuálneho násilia na celonárodnej úrovni.


Na Slovensku nedávno hrozilo skrátenie premlčacej doby pre obete sexuálneho násilia. Vláda momentálne ustúpila spoločenskému tlaku a nechala premlčacie doby za tieto trestné činy v pôvodnej dĺžke, ale je zjavné, že preživší musia hľadať podporu najmä na iných miestach. 


Naposledy sa skúsenosti so sexuálnym obťažovaním zisťovali pred desiatimi rokmi v prieskume Agentúry EÚ pre základné práva. Vtedy slovenské ženy uviedli, že až 49 percent z nich malo skúsenosť so sexuálnym obťažovaním vo svojom živote. Podľa najnovšieho prieskumu zažilo nejakú formu sexuálneho obťažovania až 66 percent žien. Mladšie vekové skupiny sú dokonca na úrovni nad 70 percent.


V roku 2023 bolo podľa Ministerstva vnútra SR oznámených 100 znásilnení, z toho 48% objasnených. Podľa právnika Mikuláša Kanisa to nie je určite číslo, ktoré by bolo reálne. “Bavíme sa o tom, že skutočné počty sú násobne vyššie. Toto je naozaj iba také úplne minimum, kedy príde k oznámeniu takejto trestnej činnosti.”


Balík nástrojov na pomoc a uzdravenie

V rámci nedostatkov v súčasnej starostlivosti o obete sexuálneho násilia ponúka Leda Health rovnocenný prístup k zdravotnej starostlivosti tým, že chodí za preživšími a poskytuje im všetky možné nástroje na uzdravenie. Tieto zdroje zahŕňajú aj tzv. Early Evidence Kit (balík pre získanie včasných dôkazov) pre DNA, ktorý umožňuje obetiam zbierať forenzný materiál už do 30 minút od útoku. Tým sa zabráni zničeniu dôkazov aj v prípade, že sa obete rozhodnú svoj útok neoznámiť okamžite. 


Leda Health Early Evidence Kit
Leda Health Early Evidence Kit

Leda tiež poskytuje testovanie na sexuálne prenosné ochorenia, tzv. “tabletku po”, mobilnú aplikáciu, 24/7 dostupný podporný tím na odborné usmernenie a mapu miest na vyšetrenie.


"Leda Health je skutočnou revolúciou v starostlivosti o obete sexuálneho násilia, pričom zohľadňuje rôzne prístupy, ktoré vyžaduje starostlivosť o obete sexuálneho násilia," uviedla Liesel Vaidya, spoluzakladateľka a technická riaditeľka spoločnosti Leda Health. "Tešíme sa na pokračovanie inovácií a zlepšovanie sveta tým, že chránime a posilňujeme čo najviac preživších."

Early Evidence Kit zatiaľ nebol použitý ako dôkaz na súde


Spoločnosť Leda Health sa nestretla vždy s uznaním a súhlasom. V roku 2023 ju washingtonský prokurátor obvinil za klamlivé praktiky. Shannon Bailie - riaditeľka centra LiveWell na Univerzite vo Washingtone - tvrdí, že oni poskytujú študentom a študentkám podobnú starostlivosť, osvetu a vyšetrenie po sexuálnom násilí o akú sa snaží Leda Health. Narozdiel od Early Evidence Kit od Ledy je to však zadarmo. Zároveň žiadny Early Evidence Kit nebol zatiaľ akceptovaný na americkom súde ako dôkazný materiál. 

Akademický výskum ukázal, že prevažná väčšina žien, ktoré boli sexuálne napadnuté, nevyhľadáva následnú lekársku starostlivosť - rozhodnutie, ktoré by mohlo ovplyvniť ich schopnosť stíhať v budúcnosti osobu, ktorá ich napadla. Preto Madison Campbell, CEO spoločnosti Leda Health pre investície, navrhla domáce sady na vyšetrenie po sexuálnom napadnutí s cieľom pomôcť obetiam zhromaždiť dôkazy z pohodlia domova. Ich obviňovanie z honby za peniazmi či hazardovaním so zdravím zásadne odmieta. Tvrdí, že chce preživším uľahčiť cestu k uzdraveniu a dovolaniu sa spravodlivosti bez retraumatizovania.


Misia spoločnosti Leda Health


Lepšia pomoc preživším, ich blízkym a komunitám, v ktorých žijú, bude znamenať kompletnú zmenu v prevencii, starostlivosti a liečení tráum sexuálneho násilia. Leda Health chce  spolupracovať s nemocnicami, organizáciami, legislatívnymi orgánmi a univerzitami, aby poskytla obetiam dodatočné zdroje.

Pohl'ad na sexuálne zdravie majú skrz objektív orientovaný na preživších. Pre ich potreby a jednoduchšie vyhľadanie pomoci vyvinuli prostriedky ako samozber DNA a testovanie sexuálneho zdravia. V Leda Health veria, že dostupnosť tohto zdroja je kľúčová pre prípady, ktoré by inak zostali neoznámené, neliečené a neriešené.

Ponúka svoje produkty a spoluprácu najmä organizáciám, ktoré majú ďalej vzdelávať, informovať a robiť osvetu v oblasti prevencie sexuálneho násilia vo svojich kruhoch. 


Autorka:

Petra Bačová


 
Zdroje:




Comments


bottom of page